• Těhotenství vs.kojení s BTD!

Zvolené téma obsahuje celkem 17 odpovědí. Do diskuze (5 hlasů) se naposledy zapojil uživatel  admin a poslední změna proběhla před 10 roky.

• Autor

meggi
      Účastník
      Body(ů): 50,00 Body(ů)
      Hodnocení: Nováček

Dobrý den Damiane, nejde mi do hlavy, jak může být stejný seznam potravin BTD pro TĚHOTNÉ i KOJÍCÍ ženy. Vzniká tam totiž velký a zásadní problém s novorozeneckou kolikou (a u mnohých dětí ne jen s novorozeneckou, ale několik měsíců trvající).

Vezměte si třeba moji skupinu Bs.
      I normálně, i v těhotenství mám prospěšné ZELENINY jako brokolice, květák, hlávková kapusta, růžičková kapusta, zelí, OVOCE jako hrozny, vodní meloun, švestky, blumy, ryngle… ze semen lněné semínka atd. a to nepíšu o všech povolených neutrálních druzích potravin jako špenát, česnek, pórek, kedluben, hrášek, fazole… atd.

Takže zatím co v těhotenství to plodu nijak nevadí a prospívá na mojí zravé výživě zdárným vývojem (a naopak pouze maminka si díky super zdravé ale nadýmací zelenině v jídelníčku může občas stěžovat na plynnatost), tak po porodu se situace zásadně obrací. Přece všude, kde se píše o výživě kojící ženy, a to Vám řeknou i laktační poradkyně v porodnici i na všech linkách ligy na podporu kojení, jsou všechny výše vypsané potraviny zcela zapovězeny po dobu kojení, jinak jsou přímým spouštěčem koliky – bolestivých větříků u kojenců.

Takže teď opravdu nevím, jak se řídit seznamem pro těhotné/kojící. A také si tedy docela lámu hlavu, co můžu vůbec po porodu jíst??? Vždyť veškerý náš celoroční jídelníček obsahuje stále dokola všechny zastoupené druhy zeleniny ať v dušené nebo čerstvé podobě a nedokážu si představit, co bych bez všech těchto „pro kojence nadýmacích“ druhů potravin vůbec vařila. A prožít celé léto bez vodního melounu, který nade vše miluju, to je takové ouvej, že bych byla samozřejmě 100x radši, kdyby měl s vhodností pravdu VÁŠ seznam pro těhotné/kojící a ne všeobecně tvrzené poznatky odborníků na kojení a dětských lékařů.

Jak to prosím tedy ve skutečnosti je?
      Ještě pokud tedy napíšete, že třeba nemají koliku děti, kterých matky se stravovaly v průběhu těhotenství podle krevní skupiny a měly tak zastoupené tyto jídla a plod si na ně zvykl a nebudou ho trápit po porodu přes kojení, tak to bych právě bohužel neočekávala… protože již při prvním těhotenství, ač jsem nejedla ještě tehdy podle BTD, ale již tehdy jsem jedla všechny tyhle druhy zeleniny, protože je mám prostě ráda, tak po porodu Tomášek trpěl kolikou od narození až do 9ti měsíců!!! A to jsem od porodu nejedla nic z těch doslova nadýmacích potravin, stačilo třeba jen že tchýně dala omylem do polévky trošku pórku a už měl Tomášek po kojení bolestivé nadýmání. A prý se musí po celou dobu kojení omezit kvůli kolice i pití mléka… pro matku B doslova utrpení.

A co teprve celozrnné obiloviny? Tahle výživa je přeci založená na zdravé výživě, celý čas se upřednostňují celozrnné druhy obilovin před neutrální a prázdnou bílou moukou pro dobré fungování metabolizmu i zdraví. Tak co si počne matka B, která až do porodu mohla jíst všechno celozrnné (celozrnná špaldová mouka, celozrnné ovesné vločky, celozrnná prosná mouka, celozrnné rýžové chlebíčky apod.) a opět po porodu by to způsobilo přímou koliku kojeného miminka?

Vůbec nechápu, jak sladit tuhle výživu – a vůbec zdravou výživu, protože všude vám doporučují co nejvíce zeleniny, ovoce a celozrnných obilovin – s dobou po porodu? Chci kojit minimálně 6 měsíců, ideálně 1 rok. Co budu po tu dobu moci jíst, aby na to celý čas nedoplácelo miminko bolestivými větříky?

Ještě se tedy doporučuje koupit si jakési kapky SAB SIMPLEX a dávat to miminku od narození proti kolice, ale četla jsem na to na netu od mnohých rodičů negativní zkušenosti, i vedlejší příznaky, takže za tuhle cenu bych to také nezkoušela.

Dekuji moc za odpoved.
      Meggi

admin
      Klíčník
      Body(ů): 1.302,00 Body(ů)

Meggi,
      seznam je jen doporučující, jídelníček pro těhotné Vám dodá inspiraci. BTD není pro stres, ale proto, aby pomohla:-)

meggi
      Účastník

Tomu nerozumím. K čemu je seznam pro těhotné/kojící, pokud zahrnuje jako vhodné vše, co kojícím ženám škodí pro jejich miminka na větříky? Pak ten seznam postrádá opodstatnění… když si tento seznam od vás budou těhotné/kojící maminky kupovat, tak přece očekávají, že nebude obsahovat jako vhodné potraviny ty, které jsou pro období kojení zcela nevhodné??? Jestliže jsou v seznamu babybase4 všechny ty všeobecně nadýmací potraviny pro kojence, které kojící ženy nemají jíst, pak se tímto seznamem vůbec nedá v období kojení řídit. Pak by byl na stejné úrovni jako všeobecný seznam typebase4, který má tyhle nevhodné potraviny pro kojící rovněž uvedené jako vhodné, tak mezi těmi seznamy není téměř žádný rozdíl.
      Potřebuji od vás argument pro obhájení, proč by si kojící žena měla od vás zakoupit BABYBASE4, pokud ho musí stejně celý proškrtat o ty všeobecně známé nevhodné nadýmací či pálivé a prohřívací, či zvyšující tlak potraviny pro kojence.
      A proč když se shodujete s odborníky na kojení ve všech těch zelených čajích, kávě, bylinách atd., proč ten seznam opomíjí akurát zohlednění vhodnosti všech těch nadýmacích potravin pro kojené dítě?

Lenka kopečková
      Účastník
      Body(ů): 0,00 Body(ů)

ahoj , přidávám se k názoru meggi. taky mi to vrtá hlavou, protože jako kojící mamina nemám mnoho času ještě zjištovat co je vhodné nebo ne, takže si myslím že když seznam tak jeden pro těhotné a jiný pro kojící, je v tom velikánský rozdíl.proškrtata seznam mi nepřijde jako ideální, zvlášt když si za něj zaplatím) lenička

admin
      Klíčník

Meggi,
      větříky mají různé děti na různé podměty. [b]Seznam potravin NENÍ dogmatem, ale průvodcem.[/b] Platí vždy a u každého seznamu, pokud zjistíte, že Vám nebo miminku něco neprosípvá, dočasně toto vyřaďte ze seznamu.
      [b]KOUPÍ SEZNAMU NEZÍSKÁVÁTE všechny informace.[/b] Předpokládá se, že pokud si neobjednáte konzultaci, pak Vám stačí pouze seznam a víte, jak jej užívat. Pokud si nejste jisty, pak použijte konzultaci.

[b]Každý, včetně kojenců, jsme individualita. Je zcela normální, že i u zdravých jedinců se typebase mění a přizpůsobuje jejich současnému stavu. Není možné, vystavit universální seznam pro každou kojící matku samostatně. Od toho je konzultace. Píši to tu snad posté a přesto je to málo….[/b]

[b]Odpověď maminky krevní skupiny A:[/b]
      [i]Chameleon jídla jsou uvedená v seznamu ER4YB. Seznam specifikuje, která jídla jsou VYVARUJTE SE v těhotenství a VYVARUJTE SE v době kojení.

Mnohé z nás (nikoli však všechny) kojících maminek, shledaly některá jídla v průběhu kojení jako VYVARUJTE SE. Například všechny pšeničné, všechny mléčné, ořechy, všechna vejce nebo kombinace běžných alergenů. Kolika, častá zarudlá vyrážka, červené podrážděné líce a červený prsten kolem konečníku, mohou být indikací dítěte o působení něčeho v matčině mléce.
      [/i]
      Kari – je směs koření, která v průběhu těhotenství konzumovaná omezeně neublíží. Samozřejmě, pokud maminka trpí hypertenzí, nebude používat BABYBASE ale CARDIObase a tam je už o čem uvažovat. Záleží na složení kari a zdravotním stavu maminky. Informace ze seznamu jsou pro zdravé jedince, kteří používají seznam s ohledem na aktuální stav.
      U kojení pak hraje roli krevní skupina dítěte. Pak, je-li rozdíl ve skupině, může v mateřském mléce být nevhodná složka…

Nikdo si nemusí kupovat BABYBASE, pokud má pochybnosti. Navíc je třeba oddělit dva pojmy, [b]seznam pro období těhotenství a kojení a seznam pro úvod jídel pro děti do jednoho roku.[/b] Stále je třeba mít na paměti, že mateřské mléko obsahuje takové složení, jakou výživu podstupuje matka.

Nadto vše platí, že v těhotenství kořeníme s citem a velmi umírněně…
      [b]
      Předpokládám, že když je v jídelním lístku pro výživu dětí do jednoho roku sladký brambor, nedáte tento brambor dítěti hned druhý den po porodu i když je v tomto seznamu…[/b]repsektive, předpokládám, že každá z maminek má zdravý rozum, který velí, když něco není dobře, tak to neužívej nebo se poraď…

Nenabídnu Vám žádný argument proto, proč by měly maminky kupovat seznam, který se na krátkou dobu mění, protože [b]pokud něco není jasné, pak jsou tu konzultace. Pokud ale nevyužijete služby konzultace – komentáře k seznamu potravin, pak se budeme zbytečně dohadovat v každém druhém dotazu o tomtéž.[/b]
      Seznam neřeší vše, je pouze pomůckou, se kterou se musíte naučit pracovat. To se ale pouze se seznamem nenaučíte…

hanna
      Účastník

Ahojky,
      chtěla bych se zastat Damiána.
      Když jsme nemohli před rokem a půl otěhotnět, šla jsem za ním. Nejdřív jsem si stáhla seznam BABYbase4, spíš jen chameleón jídla, to je dočasná úprava pro těhotenství a kojení. A taky jsem si myslela, že vím všechno. Jenže když se nedělo další 3 měsíce nic, tak jsem se ptala, proč? No a nedalo mi to, jako vám. Napsala jsem emailem, že nepozoruji proklamovaný úspěch diety podle krevních skupin a že jsem zklamaná.
      Damián napsal, že nejsme všichni stejní a seznam nic neřeší sám o sobě. Ať se spolu setkáme a probereme to osobně. Tak jsem na to kývla a setkali jsme se.
      Tam jsem se dozvěděla, že seznam potravin je stylizován na vyměšovače, takže jedna z chyb je, když nevyměšovač nezohlední svá omezení v BB (místo BABYbase4 – to je dlouhé). Pokud bych tedy byla nevyměšovač, byl to jeden z důvodů nedostatčného efektu. Já jsem ale vyměšovač a tak mi tato odpověď nebyla k ničemu. Tehdy, protože, když teď čtu tyto příspěvky, je dobré vědět vše, protože tak se to dostane mezi ostatní a můžou na jiných diskusích vysvětlit jak to je se seznamem.
      ale zpátky ke mě. Další důvod proč to nefungovalo, byl fakt, že jsem se stravovala podle BB jen já. Můj manžel se stravoval jako obvykle, takže klasika… Nad tím jsem uvažovala a dneska vím, že to je pravda. Jsem v 6. měsíci a jsem spokojená.
      Další důvod je nezohlednění doporučených doplňků stravy pro toto období. Jsem poněkud alergická na to, když je něco podmíněno něčím a u tohoto oboru dvakrát tolik, protože jsem už utratila majlant peněz a pořád nic, takže to jsem zavrhla a dokonce jsem to považovala v jednu chvíli za trik obchodníka s doplňky.
      Další důvody mě tehdy přestaly zajímat a směrovala jsem to k ukončení schůzky.
      Když jsem odcházela, dal mi Damián vzor jídelníčku. To mě potěšilo, ale když jsem cestou k tramvaji letmo pročetla co jíst a hlavně kdy, tak jsem se musela smát.
      Dojela jsem domů a všechno hodila do kouta.
      Večer jsem řekla manželovi co jsem zažila a že jsem zklamaná.
      Jenže jeho reakce mě dostala. Namísto toho aby mě chlácholil, tak mi řekl, že jsem udělala chybu a neposlechla si vše do konce. Zeptal se mě úplně klidně, jestli můžu 100% říct, že tři měsíce, co jsem jedla podle krevní skupiny, se nic nezměnilo a nebo se to dokonce zhoršilo. Nechápala jsem, ale musela jsem popravdě říct, že se mi dařilo líp, byla jsem čilejší a jak manžel dodal, že jsem mu zkrásněla:) A to mě dostalo, že si toho všiml. Teď byl zklamaný on, protože mým rozhodnutím jsem mu vzala možnost sledovat můj „rozkvět“ dál až k našemu vytouženému miminku 🙁 Uvědomila jsem si, že mi zatím až na to otěhotnění, všechno odznělo (únava, nervozita, migrény), změnila se mi pokožka, bylo to prostě fajn, jen mě mrzelo, že to neustále nevedlo k těhotenství.
      Vzala jsem si tedy jídelníčky od Damiána a snažila se to dodržovat. Přišlo mi to na začátku trochu divné, náš zvyk jíst se docela liší, ale za týden jsem to už měnit nechtěla.
      A protože jsem si připravovala jídla pro sebe, se můj manžel snad z radosti, že se pokračuje, připojil k mému rytmu stravování a začal si to pochvalovat také. A dokonce se vzdal i vepřového. Tehdy tvrdil, že jen na zkoušku, ale dneska vepřové už nechce:) Po 14 dnech jsem viděla i na manželovi příjemné změny a i on se začal cítit lépe. Najednou nám bylo moc dobře a přesto něco chybělo. Asi po dalších dvou měsících jsem se rozhodla znovu jít k Damiánovi a zkusit to, co původně navrhoval.
      Setkala jsem se s ním. Doporučil mi deflect,polyfloru,phytocal,exaktu a manželovi polyvite,deflect,polyfloru. No výhoda byla, že jsme oba nulky, takže za jednu cenu. A čekali jsme. Oba jsme zdraví, neplodnost doma nemáme…
      Za dva měsíce po poslední návštěvě jsem do toho vlítla! A bylo veselo. Dnes vím, že je dobré se poradit a věnovat pozornost tomu, co děláme a jak žijeme. I já jsem připravená na to, že co je v seznamu, je jen námět, ale scénář si píšeme samy. Jídelníček pro těhotné je dobrou inspirací, jak to má vypadat ve výživě, ale také si je upravuji. Mám vynechat vše, co mi v určitém období nebude prospívat.
      No a ke kari bych chtěla dodat, že jsem se dozvěděla až u Damiána, že každá směs je jiná a originál kari obsahuje 25 složek koření. Kari samo o sobě je ale myšleno rotlina – její lístek – kari, nikoliv složenina zapouzdřená do éček, to bych ani nepozřela, alespoň ne nyní. Ano, to potom bude mít mimčo prdíky, ale kari je myšleno toto:
      Rostlina kari

Už dříve se však toto slovo objevovalo v bengálských jazycích jako název rostliny (latinsky murraya koenigii nebo chalcas koenigii), které se v hindštině říká karipattar a v malajštině daun kari. V kuchyni, především indické, se používají její lístky, Angličané je nazývají curry leaves (lístky kari), což bychom asi měli akceptovat i v češtině. Lístky se používají čerstvé, mimo Indii se sporadicky objevují sušené. Obvykle se osmaží na oleji a přidávají do marinád nebo omelet. Dá se říct, že tohle je to pravé kari.

Tak se znovu zastávám Damiána. Osobní konzultace není zbytečná. Naopak, utratili jsme ve finále na nákupech méně a získali více, to je výhoda BTD 🙂

Damiáne, děkujeme 🙂

meggi
      Účastník

Děkuji za hezký příspěvek. :o)

Jenže spíš, než k problematice vhodných potravin v těhotenství vs. v kojení popisuje pozitivní zkušenosti s touto výživou jako takovou a se správnou skladbou jídelníčku – a to pouze u dospělých – vůbec ne u kojenců, což je můj jediný problém.
      Já jím podle BTD přes 3 roky a mých vlastních článků o jejím převratném vlivu v mnoha oblastech u mě i u manžela, jak co se týče úpravy váhy, neplodnosti, zdravotních problémů, energie, únavy atd. atd. atd. byste našli všude možně po internetu (a samozřejmě i tady na dadamu) docela dost. Nemám problém se správnou skladbou jídelníčku, nemám problém s pestrostí stravy, se zastoupením všech možných potřebných živin (kdo ví, co všechno celý rok jíme a v jaké kvalitě, tak jen tiše závidí) a seznam typebase4 pro BTD mi celé ty roky naprosto vyhovuje, nemám vůbec důvod jej ani měnit za seznam podle genotypu a nemám problémy se žádnými potravinami v něm uvedenými.
      Za poslední 2 roky jsem s Damianem konzultovala různé konkrétní zdravotní problémy, užívala jsem od něj doporučené téměř všechny výživové doplňky Dadamo pro B, takže se nebráním žádným radám a vyzkoušením něčeho nového, byť nás to stálo opravdu hodně peněz a často neměli tyto doplňky žádný viditelný efekt, nebo se později třeba i ukázalo, že to pro mě nebylo vhodné (např. Exakta obsahující jód není vhodná pro těhotné, které mají v anamnéze rakovinu štítné žlázy).

Ve Vašem příspěvku i v Damianových odpovědích se opakovaně píše o jídelníčku pro těhotné a že je seznam jen doporučující a je potřeba brát ohled na individualitu každé maminky – a já přitom celý čas píšu pouze o problému novorozenecké koliky či o nárazovém prohřívacím efektu z kari u kojeného dítěte, vůbec nemám problém se svým jídelníčkem v TĚHOTENSTVÍ podle seznamu typebase4 + seznamem chameleon jídel (bohužel se mi za celý čas těhotenství – a to ani před rokem a půl, ani teď od pozdimu – zatím nepodařilo od ABO Clinic sehnat kompletní seznam babybase4, buď není k dispozici, nebo se přepracovává, nebo jsou technické problémy na webu s databázemi atd., takže mám už 2,5 roku smůlu). Kompletním seznamem myslím ten, kde jsou uvedené i ty poznámky u jednotlivých jídel o zavádění termínu do příkrmů kojenců.
      O používaném kari jsme už v diskuzích na dadamu psali, jedná se celý čas o sladké kari ze zdravé výživy obsahující pouze prospěšné nebo neutrální koření pro Bs a Damian potvrdil jeho vhodnost. O prdíkách z kari jsem nepsala ;o), kari má za následek pouze výrazný prohřívací efekt, pocení, zvýšení tlaku, hyperaktivitu, mrzutost a plačtivost u nakojeného dítěte. Damian píše v příspěvku poznámku, že kari konzumované v těhotenství v omezené míře neublíží. Opět připomínám, že probírám problém období KOJENÍ, nikoli těhotenství. Samozřejmě může kari vadit plodu i v těhotenství, ale je to pro mě skryté a nemám o tom tušení, stejně jako by tomu bylo v případě vypití zeleného čaje, kafe, alkoholu apod. Já uváděla zcela jasné příznaky na kojenci po nakojení a že to není můj individuální problém, ale že tento fakt o kari pro kojící ženy je všeobecně znám od odborníků na kojení na slovo vzatých, stejně jako o chilli a dalších ostrých pálivých kořeních.
      Pokud jsme dospěli alespoň tak daleko ;o), že Damian přiznává užívání kari v těhotenství v omezené míře, pak není důvod toto jasně neuvést v seznamu chameleon jídel stejnou poznámkou, jako je tam uvedený třeba kajenský pepř nebo petržel (mění se z prospěšného na neutrální, omezit příjem).

Z Damianova příspěvku jsem se dozvěděla pro mě zcela nový fakt, že jsou dva odlišné pojmy:
      Seznam pro období těhotenství a kojení a seznam pro úvod jídel pro děti do jednoho roku.
      Zatím se na stránkách vždy uvádělo, že babybase4 je společný seznam pro těhotné / kojící / děti do 1 roku.
      Takže v současnosti už existují 2 seznamy? Jeden pro těhotné+kojící a další pro děti do 1 roku??? Kde se o tom píše, můžu poprosit nějaký odkaz?

Níže uvedenou poznámku:
      Předpokládám, že když je v jídelním lístku pro výživu dětí do jednoho roku sladký brambor, nedáte tento brambor dítěti hned druhý den po porodu i když je v tomto seznamu…
      – radši přejdu bez komentáře, jelikož jsme se tady nebavili o tom, že některá z nás maminek by byla natolik hloupá či neinformovaná, že by dala sníst dítěti něco nevhodného krátce po porodu či jako první příkrm, na to jsme všichni zůčastnění v této oblasti dost informovaní z mnoha odborných zdrojů a bavíme se už jen o zarážejících odlišnostech v seznamu pro kojící ženy v babybase4 vs. všeobecně nedoporučované potraviny pro kojící ženy dle předních odborníků na kojení, laktačních poradkyň a dětských lékařů.

Naopak – pokud P.Dadamo zjistil se svými odborníky něco VÍCE, než tito všeobecní odborníci na výživu v období kojení, maminky si za to rádi zaplatí a koupí si seznam pro kojící či ten nový zmiňovaný pro děti do 1 roku.
      Podobně, jako nemůžou maminky byť sečtělé a informované o výživě kojenců tušit, co P. Dadamo zjistil o zavedení brokolice do příkrmů kojenců – a sice že není vhodná jak se obecně maminkám radí a všude píše již od prvních příkrmů někdy od 7.měsíce věku, ale teprve až od 12.měsíce věku (viz dadamo.com).
      Stejně tak, jako je seznam typebase4 P.Dadama nad všeobecně doporučovanou zdravou výživu, která nezohledňuje krevní skupiny. Jenže zatím co typebase4 v 99% s uvedenou vhodností potravin sedí, seznam pro kojící matky ani zdaleka. Jako by P.Dadamo zcela zapomněl otestovat reakce kojenců po tom, co jejich kojící maminka snědla nejznámější nadýmací druhy potravin, či známá pálivá koření. :o(

hanna
      Účastník

Není zač děkovat. Já to napsala proto, že se s Damiánem známe už téměř 2 roky a nejen nám pomohl. Chodí k němu co já vím (protože je tam posílám) sousedky z bloku i holky z práce. Nevím, jestli něco z doplňků nefunguje, já jsem měla ten pocit taky, jenže pak jsem si uvědomila, že není všechno vidět a spoustu věcí nevnímáme a bereme jako samozřejmost, jako že se lépe spí, lépe vstává, zklidnění, ale výsledek mi ukázal, že můj pocit je jedna věc a efekt je věc druhá. Bylo to vidět na laboratorních výsledcích, proto nehodnotím dílčí část cesty, ale cíl na konci 🙂
      Pravdou je, že my kupujeme z lékárny od Dadama dál vše, protože když jsem si spočítala poměr balení a výbava dávky, vychází levněji, než kombinace různých tzv. levných doplňků, ale neobsahují to, co potřebuji nebo obsahují to, co nepotřebuji, takže i tady bych byla v opozici.

Já si myslím, že bude záležet na tom, co si do kari mícháte, pak může i prohřívat, ale základ kari je kari list a ten sám o sobě neprohřívá, ale naopak chrání buňku před rakovinou a dalšíma nemocema, proto se nedivím, že je kari dobré i v těhotenství či kojení, protože pokud do kari nedáte skořici, pepř, kajenský pepř, muškátový oříšek nebo jiné sporné koření, pak je dohad o kari zbytečný. Já si ho také kupovala, ale pokud si ho dělám doma, je to lepší. vím co tam je a není tam mraky éček.

Já jsem seznamy dostala na stránkách v sekci pro klienty, kterou dnes také nevidím, ale co jsem potřebovala, jsem dostala. sice také se zpožděním, ale to nevidím tak zle, protože pokud Damián musí řešit vše sám, pak si myslím, že to zvládá ještě dobře 🙂 Takže tady taky nevím, kde byla chyba. Možná jste měla na každé schůzce do něj šťourat, aby neměl klid 🙂 Kolik existuje seznamů nevím, já mám zatím jen chameleon jídla, úvod jídel pro děti dostanu logicky po narození mimča, protože nevíme, i když tušíme, krevní skupinu. Mám akorát, až budu kojit, vynechat na ten čas všechny alergeny a potraviny, u kterých si všimnu, že mimču nebudou vhod. Což se mi zdá normální, nenapadlo mě chtít seznam pro kojení zvlášť. Sama píšete o brokolici, jak má Dadamo pravdu, proč tedy ne s kari složeného na míru nejen mamince, ale i mimču? Když nemohu majonézu, nahradím ji jogurtem, zrovna tak kari. Základ je neutrální na chuť i efekt, ale podle koření smíchaného do kari se pak bude kari chovat.
      Nevím, asi to bude chtít vyjádření Damiána, jak je to myšleno.
      Hana

MUDr. Jan Čermák
      Účastník

Dobrý den,
      pokud se jedná o hypothyréozu, pak Damián učinil dobře. Kari v průběhu těhotenství je skutečně neškodné, pokud je složeno z akceptovatelného koření. V průběhu kojení je pak skutečně vhodné zvážit složení kari a vynechat aromatické potraviny.

admin
      Klíčník

Zdravím Meggi,
      technické problémy jdou za mnou, protože se starám o web. Potíž je v tom, že naše stránky jsou několik let centrem zájmu hackerů a tak se stává, že je část serveru „zbořená“, pak se musí vyrobit záplata a znovu upravit, co bylo zničeno.

Takže se omlouvám.
      Zveřejnění seznamů jsme řešili 3 roky, než se podařilo získat povolení k zařazení do publikování v naší úpravě. Jsou prostě věci, které neumím a učím se je za provozu. Každý den je něco nového 🙂

Nicméně, přijměte omluvu za technické nedostatky.

Na Vaše přání jsem udělal dvě další kategorie a to
      – Úvod do výživy, zde jsou potraviny pro miminka
      – Funkční potraviny, které se užívají v epigenetice pro ovlivňování chování genů a tím i zdravotního stavu.

Hezký den, Lukáš

meggi
      Účastník

Dobrý den pane doktore, o klasické hypotyreóze nebo hypertyreóze nebyla řeč :o), pouze o rakovině štítné žlázy – tam mají pacienti zákaz příjmu jakýchkoli potr. doplňků obsahující jód (jeho příjem nadále podporuje další aktivitu zvrhnutých rakovinných buněk štítné žlázy a tím rozšiřování nádoru) a současně nesmí ani potraviny, které obsahují nadměrné množství jódu. Proto nesmím třeba vůbec jíst mořské řasy a pro rakovinu štítné žlázy tudíž ani neplatí všeobecný seznam cancerbase4 dle P.Dadama, protože má uvedeno hodně potravin bohatých na jód jako superprospěšné při rakovině a to v případě karcinomu štítné žlázy neplatí.
      A ještě tedy Exakta obsahuje i železo a to zase endokrinologové upozorňují těhotné s onemocněním štítné žlázy užívající Euthyrox,Letrox, že můžou potr. doplňky s obsahem železa užívat až s odstupem několika hodin od užití zmíněného hormonu štítné žlázy, jinak se zhorší jeho vstřebání v organizmu a mohlo by to vést k jeho nedostatku v těhotenství.
      Jinak jsme si to s Damianem tehdy ujasnili a plno dalších potravních doplňků Dadamo užívat můžu – Phytocal, Deflect, Bromelain, Clearcal apod. :o)

meggi
      Účastník

Dobrý den LUkáši, díky za vysvětlení k technickým záležitostem na stránkách. :o)
      Bohužel stále nemůžu najít nikde ke stažení za poplatek ani BABYBASE4, ani nikde nevidím Vámi zmíněné: Úvod do výživy, pro to zavádění příkrmů. :o(

meggi
      Účastník

Dobrý den Damiane, chtěla bych tuhle debatu nějak shrnout a dopracovat se nějakému výsledku, protože zatím jsme uvízli na mrtvém bodu. ;o)
      Shodneme se, že co sní kojící matka, přechází mateřským mlékem k děťátku. Takže rozdíl mezi typebase4 a seznamem pro kojící matky má být především v potravinách, kterým se má kojící matka vyhnout.
      Ty nejznámější nevhodné skupiny potravin pro mateřské mléko jsou:
      – alkohol, káva, zelené čaje….
      – byliny škodící tvorbě mateřského mléka, nebo škodící miminku
      – ostré a pálivé koření
      – nadýmací druhy zeleniny, ovoce, luštěnin atd.

Seznam Dadamo pro kojící matky nebere nadýmací potraviny v potaz. Všechny nadýmací potraviny zůstávají i v tomto seznamu jako PROSPĚŠNÉ, nemění se dokonce ani na neutrální-omezit příjem. Jelikož se mají při téhle výživě celou dobu upřednostňovat právě potraviny PROSPĚŠNÉ před NEUTRÁLNÍMI, kojící matka B vyměšovač by se dle toho mohla tedy klidně celou dobu kojení ládovat FAZOLÍ KIDNEY ČERVENOU, FAZOLEMI NAVY, KAPUSTOU HLÁVKOVOU, KAPUSTOU RŮŽIČKOVOU, ZELÍM, KVĚTÁKEM, BROKOLICÍ, HROZNY, MELOUNEM, ŠVESTKAMA, BLUMAMA apod.

Odmítám uvěřit, že si tohle nějaká kojící maminka může dovolit jíst – bez toho, aby pak neslo miminko následky v podobě bolestivé novorozenecké koliky. JEDINĚ snad za používání takových drijáků jako je Sab Simplex – nejsem ale dostatečně flegmatický rodič na to, abych do takhle malého miminka lila benzoát sodný a další látky v něm obsažené. Rovněž nevěřím, že by tým Dadamo podporoval používaní takovýchto nevhodných léčiv pro miminko za cenu, aby kojící matka mohla celý čas pohodlně jíst nadýmací potraviny, které jsou pro její kr. skupinu prospěšné.
      http://www.docsimon.cz/zbozi/sab-simplex-kapky-suspenze-30ml

TAKŽE. Potřebuji od Vás radu, čím ÚSPĚŠNĚ odstranit-minimalizovat v mateřském mléce ony všechny nadýmací složky z případně pozřené nadýmací potraviny. Dodávám, že běžně prodávané čaje PRO KOJÍCÍ MATKY nepomáhají, jen ve velmi malé míře, ale jsou spíše na podporu kojení, než na zastavení nadýmání u kojence. Pila jsem je od rána do večera a bylo to houby platné…

Pokud tedy máte nějaký prověřený recept-speciální čaj,nápoj, potravinu, která úspěšně zabrání nadýmání u kojence vhodný pro matku Bs (dítě Bs nebo případně 0s), prosím o přesný návod, postup a v jakém množství ho lze za den užívat.
      Moc děkuji. [img size=300]http://www.dadamo.cz/images/fbfiles/images/sab_simplex.jpg[/img]

admin
      Klíčník

Dobrý den Meggi,
      ke stažení je jen TYPEbase4. Ostatní jsou součástí stránek. Pokud dojedete na úvodní stránce až dolů, najdete tam box s odkazy a najdete Úvod do výživy. Pak se zobrazí seznam potravin u kterých je toto hodnocení provedeno. Odkaz je http://www.dadamo.cz/index.php?/Seznam-potravin-**/Uvod-do-vyzivy.html.
      Lukáš

admin
      Klíčník

Zdravím Meggi,
      doufám, že se tedy posuneme 🙂
      Pokud máte predispozice k nějaké nemoci (rodinná anamnéza) nebo procházíte určitým životním obdobím (těhotenství, stárnutí…), pak je vhodné, používat daná doporučení stran úpravy životosprávy s ohledem na aktuální zdravotní stav.

V praxi to znamená, že i když bude v seznamu napsáno, že daná potravina je prospěšná a přesto ji Váš lékař označí za nevhodnou, budete muset zvážit, kde je pravda.
      Naše seznamy vycházejí z principu, kdy pokud budete užívat BTd jak je sestavena, pak strávíte a zužitkujete dané jídlo lépe, bez klasických projevů konzumace potravin z kategorie vyvarujte se.
      Seznam sám o sobě nic neřeší je jednou z několika součástí pravidel, které, budeme-li je dodržovat na všech frontách, se zúročí v úspěch. Nestačí mít seznam a nepohybovat se nebo nedodávat požadované chybějící látky ve výživě.
      Zrovna ale také platí, že seznam není 100% jízdní řád.
      Seznam je sestaven pro většinu shodných znaků u dané krevní skupiny. Je ale třeba zohledňovat stav sekretotvorství, subskupinu A a AB, genetické predispozice, aktuální zdravotní stav, MN subskupinu a míru zátěže volnými radikály…
      90% uživatelů si ale pouze stáhne seznam a neřeší nic dalšího. Pak jsou výsledky tomu odpovídající.

I rady psané přes diskuse jsou především silně ovlivněny tím, že se jedná o „ordinaci na slepo“ a navíc se odpovědi vztahují vždy k obecné rovině.

Seznamy pro těhotné, jsou shodné s TYPEbase4, ale ty potraviny, které mohou ovlivnit negativně zdraví matky nebo plodu, jsou zohledněny v CHAMELEON jídlech. To jsou jídla, která se mění na dobu těhotenství na vyvarujte se.

Pro období kojení platí, že seznam projde změnou podle potřeb miminka. Záleží na zdraví mimnka, záleží na tom, zda miminko akceptuje výživu od matky. Pokud zjistíte, že miminko neakceptuje danou potravinu, pak ji na dobu kojení vynecháte, po kojení se vrátíte zpět.
      Pokud Vašemu dítěti nebude vyhovovat Vaše výživa, je třeba na čas danou potravinu vysadit. Tomu je tak i u dospělých, kteří se mohou dopracovat k tomu, že i prospěšná potravina jim neprospívá. K této potravině se mohou vrátit později nebo se může jednat o reakci na danou potravinu s ohledem na svou anamnézu (chybějící enzym atd…)

Potraviny, které způsobují nadýmání jsou vedeny v jídelníčku do konce 3.trimestru. V období kojení pak vynecháte jednoduše potraviny, na které bude miminko negativně reagovat, každé dítě je jinak vyzrálé a citlivé na potraviny.

Nadýmání mimo způsobují škodlivé lektiny, které blokuje DEFLECT. Ten je doporučován při kojení.

Mléko matky má složení typu skupiny 0, proto záleží na výživě matky.

meggi
      Účastník

Dodatečně děkuji za informaci, že DEFLECT slouží i jako blokace proti novorozeneckým prdíkům – kolice. :o) Konečně tedy vhodný přirozený nástroj, jak tomu zabránit – běda, jestli to nebude fungovat a já se naláduji dušenou kapustou a Deflect novorozeněti po nakojení nepomůže!!! ;o))

Proč se to vlastně někde v návodu, příbalových informacích nebo na Vašem webu v katalogu potr. doplňků vůbec neuvádí? Že DEFLECT řeší i tuhle oblast… Byla by to velmi užitečná informace. Takhle DEFLECT vypadá, že slouží jen k eliminaci či vyčištění organizmu od lektinů z nevhodných potravin pro danou krevní skupinu. Ale nadýmaní a plynnatost je zase něco jiného, ne nevhodné lektiny…

Pokud dotaz na množství užívání DEFLECTU proti kojeneckým prdíkům zapadne v předešlé sekci, zopakuji:
      Když budu jíst doma, všechny jídla vhodné a zdravé pro moji krevní skupinu, ale budou to známé nadýmací jídla (fazole, kapusta, zelí, brokolice, květák, špenát s česnekem…), jaké množství DEFLECTU mám k takovému jídlu užít, aby následné kojení nezpůsobilo miminku prdíky?

Díky,
      Meggi

meggi
      Účastník

Damiane, teď jsem si všimla Vaší věty na konci příspěvku… prosím o vysvětlení, protože tomu nerozumím.

Napsal jste:
      Mléko matky má složení typu skupiny 0, proto záleží na výživě matky.

To jako znamená, že i když jsem kr.skupina B, tak moje mléko je kr. skupiny 0???
      Proč, jak to, nechápu? Jsem sekretor, tak ne jen moje krev, ale i všechny další tělní tekutiny, které vyměšuji, mají být také béčko, nebo ne?

Díky,
      Meggi

admin
      Klíčník

Meggi,
      mateřské mléko má vlastnosti krevní skupiny 0, to znamená je „neutrální a vhodné pro každého“ a není tedy škodlivé dítěti s rozdílnou krevní skupinou od matky ani v tom případě, že se kojí náhradní matkou – z hlediska lektinů a sacharidů.
      Geneticky je to diskutabilní, ale to není Váš případ.

Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.