• Olivový olej a rakovina

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  admin a poslední změna proběhla před 10 roky.

• Autor

meggi
      Účastník
      Body(ů): 50,00 Body(ů)
      Hodnocení: Nováček

Dobrý den, navazuji na Vaši zmínku o tom, že by se měl používat pouze olivový olej extra virgin (panenský) a nikoli olivový olej z pokrutin a oliv určený pro tepelnou úpravu (vaření, smažení, pečení, grilování..). Uvádíte, že ten olivový olej pro tepelnou úpravu je karcinogenní z důvodu obsahu pesticidů a člověk si ním zadělává na rakovinu a zkracuje život, tak má používat jen ten extra virgin a nešetřit na penězích. Já ten olivový olej pro tepelnou úpravu (Pomace) nepoužívám z důvodu nižší ceny, ale proto že není v jídlech vůbec cítit, naopak ten extra virgin nemůžu cítit v ničem, dělá mi to špatně, a navíc při tepelné úpravě vznikal nežádoucí pach. Všude také píšou, že pro tepelnou úpravu není ten extra virgin vhodný, jen ten Pomace. Ten extra virgin je vhodný do salátů, zálivek, dresingů, ovocných nápojů atd.
      Dotazy jsou:
      – když uvádíte ten olivový olej pro tepelnou úpravu jako karcinogenní, to jsou pak všechny běžně prodávané oleje v obchodech (slunečnicové, řepkové, sojové…) karcinogenní, ano?
      – takže všichni lidi, co si kupují ty běžné oleje celý život, tak každý z nich si zadělává na rakovinu?
      – není opravdu žádný rozdíl mezi vhodností a zdravostí olivového oleje pro tepelnou úpravu za 80Kč a slunečnicovým olejem za 30Kč?
      – proč tedy uvádíte i ve Vašich vlastních receptech v placené zóně jako použitou surovinu „olivový olej na smažení“ ??? ;o))
      Díky,
      Meggi

admin
      Klíčník
      Body(ů): 1.302,00 Body(ů)

Dobrý den,
      olivový olej na smažení myslím olivový ne jiný, např. slunečnicový. Je vhodné smažit na olivovém oleji, protože nedochází k jeho přepalování a vydrží vyšší teplotu zpracování.
      Tato teplota se snižuje s poměrem panenského oleje ve směsném oleji z pokrutin.
      Levnější směsi 75 syntetického a 25 panenského oleje, jsou na smažení do 180 stupňů a jsou méně aromatické.

Úprava plodin mimo BIO farmy, je prováděna postřikem – pesticidy.
      Mrkev má výhodu, protože je chráněna před postřikem, ale v půdě získá zase jiné…

Moje reakce byla ohledně ceny v souvislosti s něčím jiným, kdy člověk na jednu stranu žehrá a na druhou stranu nic neobětuje pro své zdraví a chce být v pohodě za den….

Ano, ekonomická krize je špatná věc, ale otázka stojí jinak:
      Co všechno jsem schopen obětovat pro své zdraví, které tady bude i po krizi…
      Zdraví a tělo máme jen jedno a starat se musíme především o sebe, jinak nikomu a ani sobě už nepomůžeme.

Doma upravujeme vše na panenském oleji.
      Jednak nás to nutí méně smažit a druhak, virgin vydrží více a déle, takže nemusím kupovat tak často další olej.

Rozdíl mezi olivovým olejem a slunečnicovým je ve složení mastných kyselin. Vede olivový.

meggi
      Účastník
      Body(ů): 50,00 Body(ů)

Problém je, že bych ten olivový olej pro tepelnou úpravu (Pomace) kupovala i kdyby ten stál za 1L 200Kč a naopak ten extra virgin (panenský) by stál jen 50Kč za 1L. Prostě mi jde o to, že ten pomace není vůbec cítit a krásně se s ním dusí, vaří, peče nebo smaží.

Také máme daleko méně smažených pokrmů než běžní lidé, když už máme něco smažené, tak je to pro rodinku spíše svátek ;o), ale také je rozdíl, když smažíte palačinky celozrnné špaldové, nebo jablečno-ovesné lívance apod. narozdíl od běžných prázdných smažených pokrmů z bílé mouky. Nebo třeba teď v těhotenství jsem mívala hrozně často chuť na topinky s česnekem. Tak sice to bylo smažené na tom olivovém oleji pomace, ale za to to byl celozrnný chleba ze 4 druhů obilovin (špalda, celozrnné proso, ovesné vločky, bílá mouka, lněné semínko, kmín, jogurt) a současně jsem si každou topinku natřela tím česnekem z obou stran v tlusté vrstvě, takže musel určitě převažovat pozivitní dopad na organizmus… :o)

Když ale zmiňujete, že ty olivové oleje pro tepelnou úpravu, kde převažuje olej z pokrutin a jen v menší míře z oliv, můžou být karcinogenní a nedoporučujete je používat často (je to jediný olej, který po celý rok používáme, nekupujeme žádné slunečnicové ani jiné nevhodné pro B), pak by to i znamenalo, že je lepší při přípravě omáček, dušených zelenin apod. raději použí máslo než tento olej? Já si právě myslela, že když se právě vyhnu tomu máslu a nahradím ho tímto olejem, tak tím všechny ty omáčky a dušené pokrmy ozdravím a že je bezva, jak to ani nikdo nepozná, že je svíčková dělaná celá bez másla a na chuti se nic nemění.

Takže když by zněla otázka, jestli používat při tepelné úpravě jídel více máslo nebo olivový olej z pokrutin, tak která možnost je zdavější pro B a O?

admin
      Klíčník
      Body(ů): 1.302,00 Body(ů)

Olivový olej, protože máslo se přepaluje záhy 🙂

Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.