#2355
meggi
Účastník

Deprecated: Funkce wp_make_content_images_responsive není podporována už od verze 5.5.0! Použijte prosím raději funkci wp_filter_content_tags(). in /home/www/zdravotnidopravnisluzba.cz/domains/4yourtype.eu/www/wp-includes/functions.php on line 4773

Děkuji za hezký příspěvek. :o)

Jenže spíš, než k problematice vhodných potravin v těhotenství vs. v kojení popisuje pozitivní zkušenosti s touto výživou jako takovou a se správnou skladbou jídelníčku – a to pouze u dospělých – vůbec ne u kojenců, což je můj jediný problém.
Já jím podle BTD přes 3 roky a mých vlastních článků o jejím převratném vlivu v mnoha oblastech u mě i u manžela, jak co se týče úpravy váhy, neplodnosti, zdravotních problémů, energie, únavy atd. atd. atd. byste našli všude možně po internetu (a samozřejmě i tady na dadamu) docela dost. Nemám problém se správnou skladbou jídelníčku, nemám problém s pestrostí stravy, se zastoupením všech možných potřebných živin (kdo ví, co všechno celý rok jíme a v jaké kvalitě, tak jen tiše závidí) a seznam typebase4 pro BTD mi celé ty roky naprosto vyhovuje, nemám vůbec důvod jej ani měnit za seznam podle genotypu a nemám problémy se žádnými potravinami v něm uvedenými.
Za poslední 2 roky jsem s Damianem konzultovala různé konkrétní zdravotní problémy, užívala jsem od něj doporučené téměř všechny výživové doplňky Dadamo pro B, takže se nebráním žádným radám a vyzkoušením něčeho nového, byť nás to stálo opravdu hodně peněz a často neměli tyto doplňky žádný viditelný efekt, nebo se později třeba i ukázalo, že to pro mě nebylo vhodné (např. Exakta obsahující jód není vhodná pro těhotné, které mají v anamnéze rakovinu štítné žlázy).

Ve Vašem příspěvku i v Damianových odpovědích se opakovaně píše o jídelníčku pro těhotné a že je seznam jen doporučující a je potřeba brát ohled na individualitu každé maminky – a já přitom celý čas píšu pouze o problému novorozenecké koliky či o nárazovém prohřívacím efektu z kari u kojeného dítěte, vůbec nemám problém se svým jídelníčkem v TĚHOTENSTVÍ podle seznamu typebase4 + seznamem chameleon jídel (bohužel se mi za celý čas těhotenství – a to ani před rokem a půl, ani teď od pozdimu – zatím nepodařilo od ABO Clinic sehnat kompletní seznam babybase4, buď není k dispozici, nebo se přepracovává, nebo jsou technické problémy na webu s databázemi atd., takže mám už 2,5 roku smůlu). Kompletním seznamem myslím ten, kde jsou uvedené i ty poznámky u jednotlivých jídel o zavádění termínu do příkrmů kojenců.
O používaném kari jsme už v diskuzích na dadamu psali, jedná se celý čas o sladké kari ze zdravé výživy obsahující pouze prospěšné nebo neutrální koření pro Bs a Damian potvrdil jeho vhodnost. O prdíkách z kari jsem nepsala ;o), kari má za následek pouze výrazný prohřívací efekt, pocení, zvýšení tlaku, hyperaktivitu, mrzutost a plačtivost u nakojeného dítěte. Damian píše v příspěvku poznámku, že kari konzumované v těhotenství v omezené míře neublíží. Opět připomínám, že probírám problém období KOJENÍ, nikoli těhotenství. Samozřejmě může kari vadit plodu i v těhotenství, ale je to pro mě skryté a nemám o tom tušení, stejně jako by tomu bylo v případě vypití zeleného čaje, kafe, alkoholu apod. Já uváděla zcela jasné příznaky na kojenci po nakojení a že to není můj individuální problém, ale že tento fakt o kari pro kojící ženy je všeobecně znám od odborníků na kojení na slovo vzatých, stejně jako o chilli a dalších ostrých pálivých kořeních.
Pokud jsme dospěli alespoň tak daleko ;o), že Damian přiznává užívání kari v těhotenství v omezené míře, pak není důvod toto jasně neuvést v seznamu chameleon jídel stejnou poznámkou, jako je tam uvedený třeba kajenský pepř nebo petržel (mění se z prospěšného na neutrální, omezit příjem).

Z Damianova příspěvku jsem se dozvěděla pro mě zcela nový fakt, že jsou dva odlišné pojmy:
Seznam pro období těhotenství a kojení a seznam pro úvod jídel pro děti do jednoho roku.
Zatím se na stránkách vždy uvádělo, že babybase4 je společný seznam pro těhotné / kojící / děti do 1 roku.
Takže v současnosti už existují 2 seznamy? Jeden pro těhotné+kojící a další pro děti do 1 roku??? Kde se o tom píše, můžu poprosit nějaký odkaz?

Níže uvedenou poznámku:
Předpokládám, že když je v jídelním lístku pro výživu dětí do jednoho roku sladký brambor, nedáte tento brambor dítěti hned druhý den po porodu i když je v tomto seznamu…
– radši přejdu bez komentáře, jelikož jsme se tady nebavili o tom, že některá z nás maminek by byla natolik hloupá či neinformovaná, že by dala sníst dítěti něco nevhodného krátce po porodu či jako první příkrm, na to jsme všichni zůčastnění v této oblasti dost informovaní z mnoha odborných zdrojů a bavíme se už jen o zarážejících odlišnostech v seznamu pro kojící ženy v babybase4 vs. všeobecně nedoporučované potraviny pro kojící ženy dle předních odborníků na kojení, laktačních poradkyň a dětských lékařů.

Naopak – pokud P.Dadamo zjistil se svými odborníky něco VÍCE, než tito všeobecní odborníci na výživu v období kojení, maminky si za to rádi zaplatí a koupí si seznam pro kojící či ten nový zmiňovaný pro děti do 1 roku.
Podobně, jako nemůžou maminky byť sečtělé a informované o výživě kojenců tušit, co P. Dadamo zjistil o zavedení brokolice do příkrmů kojenců – a sice že není vhodná jak se obecně maminkám radí a všude píše již od prvních příkrmů někdy od 7.měsíce věku, ale teprve až od 12.měsíce věku (viz dadamo.com).
Stejně tak, jako je seznam typebase4 P.Dadama nad všeobecně doporučovanou zdravou výživu, která nezohledňuje krevní skupiny. Jenže zatím co typebase4 v 99% s uvedenou vhodností potravin sedí, seznam pro kojící matky ani zdaleka. Jako by P.Dadamo zcela zapomněl otestovat reakce kojenců po tom, co jejich kojící maminka snědla nejznámější nadýmací druhy potravin, či známá pálivá koření. :o(